Kağıthane Belediyesi muhtarları ile bir araya geldi

Türk zeytinyağı İngiltere'den tam not aldı

'İyi ki de yapmışız'

Yerimizi koruduk

Şampiyondan şampiyonluk sözü

Askerlik erteleme süresi açıklandı!

İstanbul'a yeni bir çocuk üniversitesi geliyor

MALTEPE Üniversitesi bünyesinde açılan Maltepe Çocuk Üniversitesi hakkında bilgiler veren Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ümit Davaslıgil, "21. Yüzyılda, eleştirel düşünebilen ve sorunlara alternatif çözümler üretebilen bireyler yetiştiren bir eğitim sisteminin önemi gittikçe artmaktadır. Ülke kalkınmasını destekleyen faktörlerin başında eğitim sektörü geliyor. Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) tarafından yürütülen ve 3 yılda bir 15 yaş çocukları üzerinde yapılan son 2015 Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) sonuçlarına göre 72 ülke arasında maalesef 50'nci olduk. Durum böyle olunca eğitime vermemiz gereken önem daha fazla ortaya çıktı. Bu nedenle de anne-babalar ve çocuklarını etkin eğitim konusunda bilinçlendirmemiz ve eğitim kalitemizi yükseltmemiz gerekiyor. Bu ihtiyacımızı karşılayacak alternatiflerden biri de çocuk üniversiteleri" diye konuştu.

Türkiye'de ve dünyadaki çocuk üniversitelerinin yerine ve önemine de değinen Prof. Dr. Ümit Davaslıgil, "Çocuk üniversiteleri, örgün eğitimde verilen derslerle tatmin olmayan, kendi ilgi alanlarında farklı konuları da incelemek veya örgün eğitimde almış olduğu dersler üzerinde daha ileri düzeyde çalışmalar yapmak isteyen öğrenciler için açılmış programlardır. Dersler, üniversitelerdeki alanlarında uzman öğretim elemanları tarafından verilmektedir. Türkiye'de çocuk üniversitelerinin sayısı 10'u geçti. Dünyada ise ilk Çocuk Üniversitesi 1993 yılında İngiltere'de açılmıştır. İhtiyaç olduğu için sayıları gittikçe artıyor" dedi.

Maltepe Çocuk Üniversitesi'ndeki mevcut programlar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Davaslıgil, şöyle konuştu:

"En başta öğrencilerimizi tüm gelişim yüzlerini dikkate alıp, bir bütün olarak eğiterek eğitim sonrası tüm yaşamlarında başarılı olacak bireyler yetiştirmeyi arzuluyoruz. Bu nedenle de düşünme becerileri, yaratıcılık, duygusal ve sosyal gelişim programları/liderlik gibi tüm öğrencilerin aldığı bir takım temel derslerimiz var. Bunların yanı sıra bu dönem açılmasını istediğimiz ebru sanatı, felsefe atölyesi, girişimcilik, kısa film yapımı ve fotoğrafçılık, kodlama, mimarlığı tanıyorum, oyun tasarlıyorum ve oynuyorum, robotik, sebzemizi kendimiz yetiştiriyoruz, yaratıcı yazarlık gibi seçmeli derslerimiz de var. Ayrıca matematik ve fen gibi temel dersleri teknoloji ve mühendislik ile birleştiren ve yaşama yenilik getiren bir ders olan STEM de programımızın içinde yer alıyor. Maltepe Çocuk Üniversitemiz örgün eğitim dışında bilim ve sanat alanlarında eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi besleyen, öğrencilere sosyal ve duygusal gelişim alanlarında beceriler kazandırarak yaşama hazırlayan, öğrencilerin ilgi alanlarında dersler açarak kendileri ile meslekler arasındaki köprüyü sağlam temellere dayandırarak meslek seçiminin temellerini küçük yaşlardan itibaren atılmasına zemin hazırlayan bir ekstra kaynak oluşturmaktadır.

Çocuk Üniversitesi'ne katılabilme şartlarına da değinen Davaslıgil sözlerini şöyle noktaladı:

" Maltepe Çocuk Üniversitesi, Cumartesi günleri 9:50 – 13:10 saatleri arasında öğrencilerin örgün eğitimde görmedikleri ama ilgi duydukları alanlarındaki dersleri alabilecekleri önemli bir adım oluşturuyor. On dört haftalık dönemler şeklinde açılıyor. Temel derslerin içeriklerinin tümünü bir dönemde almak mümkün olmuyor. Hemen hemen hepsinin tamamlanabilmesi için bir öğrencinin 3 dönem devam etmesi gerekiyor. Ama diğer seçmeli dersleri 7 haftada 2'şer saatlik modüller halinde veriliyor."

Maltepe Çocuk Üniversitesi ön kayıtları 16 Ocak-10 Şubat, 2017 tarihleri arasında kesin kayıtlar ise 13-15 Şubat, 2017 tarihlerinde yapılacak. İlkokul 2. sınıf ile 7. sınıf arasında tüm çocukların katılabildiği Maltepe Çocuk Üniversitesi’nde dersler 18 Şubat Cumartesi günü başlayacak.

Gündem

Kağıthane Belediyesi muhtarları ile bir araya geldi

Gündem

Türk zeytinyağı İngiltere'den tam not aldı

Gündem

'İyi ki de yapmışız'

Spor

Yerimizi koruduk

Kağıthane Belediyesi muhtarları ile bir araya geldi
Türk zeytinyağı İngiltere'den tam not aldı
'İyi ki de yapmışız'
Yerimizi koruduk
Şampiyondan şampiyonluk sözü
Askerlik erteleme süresi açıklandı!
İstanbul'da 7 ilçeyi birbirine bağlayacak raylı sistemin rotası çiziliyor
Hayaliydi gerçek oluyor!
Mehmetçik'ten nefes kesen operasyon
Özbek önemli müjdeler verdi
Çin'e yeni bir bakış
Geçen ay en çok o kazandırdı!